BRITISH CROWN GREEN BOWLING ASSOCIATION

JUNIOR MERIT

CHAMPIONS 2016 - ANDREW ARMSTRONG

For the second year running the winner of the BCGBA BRIGGS EQUIPMENT UK Junior Individual Merit has come from the county of the President.

 

 Andrew Armstrong (Wales) proved a worthy winner on a day with a mixture of sunshine and rain with some strong winds thrown in for good measure.

 

He beat Bailey Rice (Yorkshire) 21-14 in the final to claim the prestigious trophy.

INFORMATION

British Crown Green Bowling Association

 

JUNIOR INDIVIDUAL MERIT 2017

 

sponsored by TBC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Played at

TBC

 

commencing at 10.00am

HISTORY - 2016

2016 ~ Andrew Armstrong (Wales), beat Bailey Rice (Yorkshire); 21-14 at Walsgrave BC, Coventry, West Midlands

2015 ~ Ben Stanway (Potteries & District), beat Joe Langford (Wales); 21-16 at Rhos Park BC, Colwyn Bay, Wales

2014 ~ Jordan Baddeley (North Midlands), beat Harry Chapman (North Midlands); 21 - 16, at Florence T & BC, Stoke on Trent

2013 ~ Adam Patrick (Warwick & Worcester), beat Dylan Williams (Wales); 21 - 18, at Netherton Conservative Club, Huddersfield

2012 ~ Danny Towning (Yorkshire), beat Sam Day (South Yorkshire); 21 - 16, at Ward End Cons Bowling Club, Birmingham

2011 ~ Josh Towey (Potteries & District), beat Jack Holland (Greater Manchester); 21 - 19, at Winnington Park Recreation Club, Northwich, Cheshire

2010 ~ Greg Smith (Warwick & Worcester), beat Owen Jackson (North Lancs & Fylde); 21 - 10, at Burway BC, Ludlow, Shropshire

2009 ~ Wayne Ditchfield (North Lancs & Fylde), beat Mark Chester (North Lancs & Fylde); 21 - 18, at Canberra Club, Blackburn.

2008 ~ Greg Smith (Warwick & Worcester), beat Cory McLeod (Yorkshire); 21 - 10, at Heswall Royal British Legion, Wirral, Merseyside.

2007 ~ Wayne Ditchfield (North Lancs & Fylde), beat J.Thompson (North Midlands); 21 - 15, at Todwick Parish Bowling Club, Sheffield.

2006 ~ Wayne Ditchfield (North Lancs & Fylde), beat M.Beer (Shropshire); 21 - 16, at Pennfields BC, Wolverhampton.

2005 ~ Wayne Ditchfield (North Lancs & Fylde), beat Ashley Clipston (Derbyshire); 21 - 3, at Winton Social, Nr Worsley.

2004 ~ Gareth Herbert (Warwick & Worcester), beat David Smith (North Midlands); 21 - 15, at Netherfield Bowling Club, Kendal.

2003 ~ Callum Wraight (Shropshire), beat Stephen Clough (North Lancs & Fylde); 21 - 15, at Clowne Miners Welfare, Chesterfield.

2002 ~ Michael Hick (Yorkshire), beat Keiron O'Prey (Yorkshire); 21 - 13, at Leigh Miners Welfare, Lancashire.

2001 ~ Robert Winnington (Cheshire), beat Lewis Scott (Wales); 21 - 7, at Bermuda Sports & Social Club, Nuneaton.

2000 ~ A.Owen (Potteries & District), beat C.Whitehouse (Cumbria); 21 - 5, at Colwyn Bay Royal British Legion, Wales.

1999 ~ A.Owen (Potteries & District), beat A.Gartside (Merseyside); 21 - 6, at Michelin Bowling Club, Campbell Road, Stoke-on-Trent.

1998 ~ D.May (Derbyshire), beat A.Wightman (Lancashire); 21 - 16, at Waterloo Subscription Bowling Club, Huddersfield.

1997 ~ J.Mottershead (Cheshire), beat G.Davies, (Cheshire); 21 - 19, at Longton Victory Memorial Club, Preston.

1996 ~ I.Weaver (Shropshire), beat J.Ball (North Lancs & Fylde); 21 - 8, at Dunlop Bowling Club, Coventry.

1995 ~ N.Burridge (Merseyside), beat G.Wilcox (Lancashire); 21 - 17, at Rolls Royce Bowling Club, Crewe.

1994 ~ S.Pratt (North Midlands), beat M.Burdett (North Midlands); 21 - 20, at St.Georges Bowling Club, Telford, Shropshire.

1993 ~ C.Newton (Yorkshire), beat P.Currie (Cheshire); 21 - 16, at Heswall Royal British Legion, Wirral, Merseyside.

1992 ~ R.Burdett (North Midlands), beat D.Smith (Staffordshire); 21 - 15, at Mitchell & Darfield Bowling Club, Barnsley.

1991 ~ D.Tubey (Derbyshire), beat A.Cairns (North Lancs & Fylde); 21 - 16, at Express & Star Social Club.

1990 ~ D.O'Brien (Greater Manchester), beat M.Dean (Greater Manchester); 21 - 15. 1989 ~ J.R.Lowes (Cumbria), beat P.E.Pierce (Wales); 21 - 14.

1988 ~ J.Sturdy (Warwick & Worcester), beat S.Darling (Warwick & Worcester); 21 - 6.
1987 ~ D.Cornes (Cheshire), beat S.Coupe (North Lancs & Fylde); 21 - 13.

1986 ~ R.Everitt (Staffordshire), beat J.White (Greater Manchester); 21 - 10.

1985 ~ A.Buckley (Greater Manchester), beat D.Hales (Yorkshire); 21 - 10.

1984 ~ A.Spragg (Derbyshire), beat K.Graham (Cheshire); 21 - 7.

1983 ~ C.Parker (Lancashire), beat J.Gommersall (Merseyside); 21 - 16.

1982 ~ D.Hales (Yorkshire), beat M.Shaw (Merseyside); 21 - 11.

1981 ~ M.Halliwell (Wales), beat G.Wallis (South Yorkshire); 21 - 12.

1980 ~ M.Burdon (North Midlands), beat T.Yardley (Warwick & Worcester); 21 - 10.

1979 ~ R.Crawshaw (Cheshire), beat P.Richardson (Lancashire); 21 - 15.

1978 ~ R.Towle (Derbyshire), beat P.Varney (North Midlands); 21 - 10.

1977 ~ N.Cranston (Yorkshire), beat M.Roach (Lancashire); 21 - 15.

1976 ~ G.Jones (Wales), beat E.Burdett (North Midlands); 21 - 6.

1975 ~ A.J.Matthews (Staffordshire), beat K.Robinson (Potteries & Distict); 21 - 20.

1974 ~ J.Garbutt (Yorkshire), beat S.Leah (Lancashire); 21 - 20

 

Copyright © 2017 British Crown Green Bowling Association. All rights reserved