BCGBA EVENTS

BRITISH CROWN GREEN BOWLING ASSOCIATION

SENIOR MERIT

CHAMPION 2016 - MATT GILMORE

(Left to right) - Mike Parsonage  (Flowfit), Andy Moss (R-up), Matt Gilmore (Winner), Sharon Parsonage (Flowfit), Peter Higham (BCGBA President)

 

Fifteen years on, MATT GILMORE returned to Llay Miners Welfare on the outskirts of Wrexham, scene of his 2001 Senior Merit title success, and once again reigned victorious as he completed a remarkable double with an excellent 21-18 final victory against Andy Moss to become the 2016 FLOWFIT Senior Merit champion.

INFORMATION

British Crown Green Bowling Association

 

SENIOR INDIVIDUAL MERIT 2017

 

sponsored by TBC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Played at

Griff & Coton Sports Club

Heath End Road, Nuneaton, CV10 7JQ

 

on Saturday 29th July 2017

 

commencing at 10.00am

 

Admission: £10

Reserved Seats: Further £10

Food and drinks will be available all day

Spectators are NOT allowed to take food and drink or their own chairs into the venue

 

HISTORY - 2016

 

2016 ~ Matt Gilmore (Merseyside), beat Andy Moss (Shropshire); 21 - 18,

at Llay Miners Welfare, Llay, near Wrexham, Wales.

2015 ~ Tom Vickers (Cheshire), beat Gareth Herbert (Warwick & Worcester); 21-17

at Florence Tennis & Bowling Club, Stoke-on-Trent.

2014 ~  Ashley Daykin (Yorkshire), beat Ant Bracken (Warwick & Worcester); 21-20

at Cleckheaton Sports Club, Yorkshire.

2013 ~ Greg Smith (Warwick & Worcester), beat John Reilly (Cumbria) 21 - 11,

at Broomfield Bowling Club.    (Full Results here)

2012 ~ Gary Ellis (Greater Manchester), beat Chris Brown (South Yorkshire) 21 - 15,

at Owley Wood Recreation Club.    (Full Results here)

2011 ~ Mike Riley (Wales), beat Wayne Ditchfield (North Lancs & Fylde) 21 - 19,

at Meole Brace Bowling Club.   (Full Results here)

2010 ~ Noel Burrows (Cheshire), beat Andy Spragg (Derbyshire) 21 - 16,

at Fleetwood Bowling Club.

2009 ~ Callum Wraight (Shropshire), beat Glynn Cookson (Cheshire) 21 - 19,

at The Northern Club, Crosby.

2008 ~ Matt Bower (South Yorkshire), beat Terry Glover (Merseyside) 21 - 9,

at Pilkington Recreation Club, Doncaster.

2007 ~ Andrew Spragg (Derbyshire), beat Simon Coupe (North Lancs & Fylde) 21 - 16,

at Pennfields, Wolverhampton.

2006 ~ Andrew Spragg (Derbyshire), beat David Walker (Greater Manchester) 21 - 16,

at Northenden Social Club, Manchester.

2005 ~ Darren Smith (Derbyshire), beat Peter Farmer (Shropshire) 21 - 15,

at Roose Conservative Club, Barrow-in-Furness.

2004 ~ Graeme Wilson (Yorkshire), beat Kerry Morris (Potteries & District); 21 - 19,

at Rolls Royce, Derby.

2003 ~ Gary Ellis (Greater Manchester), beat John Kennish (Isle of Man); 21 - 16,

at Rylands Recreation Club, Warrington.

2002 ~ Tommy Johnstone (Lancashire), beat Steve Pratt (North Midlands); 21 - 13,

at Dunlop Sports & Social Club, Coventry.

2001 ~ Matt Gilmore (Merseyside), beat Graeme Wilson (Yorkshire); 21 - 16,

at Llay Miners Welfare, Llay, near Wrexham, Wales.

2000 ~ Graeme Wilson (Yorkshire), beat Richard Brittan (Warwick & Worcester); 21 - 13,

at Florence Tennis & Bowling Club, Stoke-on-Trent.

1999 ~ Lee Heaton (Lancashire), beat Andrew Moss (Shropshire); 21 - 10,

at Zeneca Recreation Club, Huddersfield.

1998 ~ Stuart Perry (North Midlands), beat Paul Wilson (North Lancs & Fylde); 21 - 13,

at Victoria Park, Nelson.

1997 ~ Glynn Cookson (Cheshire), beat Ken Strutt (Greater Manchester); 21 - 11,

at Tally Ho!, Birmingham.

1996 ~ Steven Hirst (Yorkshire), beat Neil Jenkinson (Cheshire); 21 - 18,

at Lostock Alkali Social Club, Lostock Gralam, Northwich.

1995 ~ Gary Ainley (South Yorkshire), beat Tommy Round (Merseyside); 21 - 20,

at St.Georges, Telford.

1994 ~ Steve Ellis (North Lancs & Fylde), beat Gwerydd Buckland (Wales); 21 - 4,

at BICC, Prescot.

1993 ~ John Taylor (Lancashire), beat Bob Gilfillan (North Midlands); 21 - 15,

at Dodworth Miners Welfare.

1992 ~ Stan Frith (Cheshire), beat Roy Nicholson (Yorkshire); 21 - 19,

at Vickers Sports Club, Barrow.

1991 ~ Paul Chamberlain (Derbyshire), beat Ian Rigby (North Lancs & Fylde); 21 - 20,

at Cleckheaton Sports Club, Yorkshire.

1990 ~ Phil Owen (Potteries & District), beat Pat Heaney (Derbyshire); 21 - 13,

at Mitchells & Butlers Recreation Club, Birmingham.

1989 ~ Chris Squires (Yorkshire), beat John Gommersall (Merseyside); 21 - 19,

at Rolls-Royce Bowling Club, Derby.

1988 ~ Ron Stanford (Cheshire), beat Keith Walton (Shropshire); 21 - 16,

at Lostock Alkali Social Club, Lostock Gralam, Northwich.

1987 ~ Alan Dodd (Shropshire), beat Brian Tomlinson (North Lancs & Fylde); 21 - 14,

at Stockingford A.A..

1986 ~ Steve Smurthwaite (Merseyside), beat John Gommersall (Merseyside); 21 - 16,

at Eierias Park, Colwyn Bay.

1985 ~ Terry Moss (Warwick & Worcester), beat Brian Duncan (Lancashire); 21 - 18,

at Florence Private, Stoke.

1984 ~ Michael Leach (North Lancs & Fylde), beat Vernon Seddon (Lancashire); 21 - 10,

at Cleckheaton Social Club, Cleckheaton.

1983 ~ S.F.Frith (Cheshire), beat D.Monks (South Yorkshire); 21 - 7,

at Lostock Alkali Social Club, Lostock Gralam, Northwich.

1982 ~ I.Bottomley (Yorkshire), beat M.Evans (Staffordshire); 21 - 8,

at Mitchells & Butlers Recreation Club, Birmingham.

1981 ~ I.Ross (South Yorkshire), beat A.Thompson (Yorkshire); 21 - 15,

at British Rail Bowling Club, Shrewsbury.

1980 ~ J.Hadfield (Lancashire), beat P.Atkin (Derbyshire); 21 - 10,

at General Electric Company Bowling Club, Stafford.

1979 ~ J.Hunt (Wales), beat W.Wilson (Wales); 21 - 5,

at Rolls-Royce Bowling Club, Derby.

1978 ~ K.Widdowson (Derbyshire), beat B.Yardley (Cheshire); 21 - 16,

at Rylands Recreation Club, Warrington.

1977 ~ R.Edkins (Warwick & Worcester), beat C.Bordley (North Midlands); 21 - 20,

at Alfred Herberts Bowling Club, Coventry.

1976 ~ E.N.Burrows (Lancashire), beat D.Blackburn (Yorkshire); 21 - 16,

at Llay Miners Welfare, Llay.

1975 ~ R.Wilby (Yorkshire), beat C.Bordley (North Midlands); 21 - 12,

at G.K.N. Sankey Bowling Club, Telford.

1974 ~ F.Whitehead (Yorkshire), beat A.F.Poole (Shropshire); 21 - 15,

at Tunstall Park, Stoke-on-Trent.

1973 ~ W.Line (Cheshire), beat G.Wainwright (Shropshire); 21 - 15,

at Rolls-Royce Bowling Club, Derby.

1972 ~ D.Mercer (Cheshire), beat D.J.Ripley (Yorkshire); 21 - 9,

at Empire Services Club, Preston.

1971 ~ A.F.Poole (Shropshire), beat J.Openshaw (Cheshire); 21 - 6,

at Mitchells & Butlers Recreation Club, Birmingham.

1970 ~ A.C.Dowley (Shropshire), beat M.Hinton (Shropshire); 21 - 19,

at Winnington Park Recreation Club, Northwich.

1969 ~ A.Johnson (Derbyshire), beat K.C.Birtwhistle (Cheshire); 21 - 18,

at Alfred Herberts Bowling Club, Coventry.

1968 ~ R.Oakes (Cheshire), beat P.Spencer (Staffordshire); 21 - 13,

at Elland C.A. & Bowling Club, Yorkshire.

1967 ~ A.A.Shore (Warwick & Worcester), beat J.Openshaw (Cheshire); 21 - 20,

at English Electric Bowling Club, Stafford.

1966 ~ R.G.Meyrick (Shropshire), beat D.I.Lawrence (Shropshire); 21 - 12,

at John Summers Sports Club, Shotton.

1965 ~ W.Baldwin (North Midlands), beat G.Matthews (Yorkshire); 21 - 19,

at Severnside Bowling Club, Shrewsbury.

1964 ~ R.Green (Yorkshire), beat H.Gibson (Yorkshire); 21 - 15,

at British Celanese Sports Club, Spondon.1963 ~ F.Goulden (Lancashire), beat C.A.West (Cheshire); 21 - 13,

at Mitchells & Butlers Recreation Club, Birmingham.

1962 ~ R.G.Meyrick (Shropshire), beat T.Knott (Lancashire); 21 - 20,

at Rylands Recreation Club, Warrington.

1961 ~ R.G.Meyrick (Shropshire), beat E.Ashton (North Wales); 21 - 16,

at Owley Wood Recreation Club, Weaverham, Northwich.

1960 ~ R.W.Hodson (Staffordshire), beat J.Howells (Staffordshire); 21 - 12,

at Alfred Herberts Bowling Club, Coventry.

1959 ~ E.Ashton (North Wales), beat T.J.Tickle (Lancashire); 21 - 8,

at Imperial Chemical Industries Receation Club, Huddersfield.1958 ~ C.Littlehales (North Wales), beat J.Wakefield (Staffordshire); 21 - 12,

at English Electric Bowling Club, Stafford.

1957 ~ N.Hardman (Lancashire), beat R.Cross (Cheshire); 21 - 16,

at Rhos Bowling Club, Rhos, near Wrexham.

1956 ~ E.Fish (Shropshire), beat W.Baldwin (North Midlands); 21 - 14,

at Meole Brace Bowling Club, Shrewsbury.

1955 ~ H.Burgess (Cheshire), beat S.L.Ball (Yorkshire); 21 - 9,

at British Celanese Recreation Club, Spondon.

1954 ~ N.Norris (Cheshire), beat H.Fairhurst (Lancashire); 21 - 19,

at Mitchells & Butlers Recreation Club, Birmingham.

1953 ~ W.Slater (Staffordshire), beat F.Clark (Lancashire); 21 - 12,

at Newton-le-Willows Cricket Bowling & Tennis Club.

1952 ~ A.A.Shore (Warwick & Worcester), beat E.Forrester (North Wales); 21 - 16,

at Fodens Recreation, Sandbach.

1951 ~ J.Pilling (Lancashire), beat W.Worthington (Lancashire); 21 - 16,

at Imperial Chemical Industries (Dyestuffs), Huddersfield.

1950 ~ J.Barnsley (Warwick & Worcester), beat H.Heppenstall (Lancashire); 21 - 10,

at the English Electric Bowling Club, Stafford.

1949 ~ A.Bebbington (Cheshire), beat J.J.A.Price (Shropshire); 21 - 14,

at Severnside Bowling Club, Shrewsbury.

1948 ~ R.G.Meyrick (Shropshire), beat H.Pennington (Lancashire); 21 - 15,

at Rolls-Royce Bowling Club, Derby.

1947 ~ H.King (Lancashire), beat H.Smith (Staffordshire); 21 - 14,

at Mitchells & Butlers Recreation Club, Birmingham.

1946 ~ B.Longbottom (Yorkshire), beat A.Wells (Lancashire); 21 - 9,

at Lancashire Steel Corporation Bowling Club, Irlam, Manchester.

1940 to 1945 ~ No competition due to World War Two.

1939 ~ W.H.Garside (Cheshire), beat R.G.Meyrick (Shropshire); 21 - 16,

at Lostock Alkali Social Club, Lostock Gralam, Northwich.

1938 ~ J.Davies (Cheshire), beat H.Hill (Lancashire); 21 - 10,

at Cleckheaton Cricket & Bowling Club, Yorkshire.

1937 ~ W.Garrard (Cheshire), beat J.Metcalfe (Yorkshire); 21 - 9,

at Vaughan Bros. Sports Club, Willenhall, Wolverhampton.

1936 ~ G.Howells (Staffordshire), beat A.Skeath (Lancashire); 21 - 18,

at Old Shrewsbury Bowling Club, Shrewsbury.

1935 ~ J.W.Pickering (Shropshire), beat W.Rhodes (Cheshire); 21 - 19,

at Mitchells & Butlers Recreation Club, Birmingham.

1934 ~ Joe Gleave (Lancashire), beat F.Clarke (Lancashire); 21 - 18,

at Brooklands Hotel, Warrington.

1933 ~ J.Eyes (Cheshire), beat L.Holmes (Staffordshire); 21 - 18,

at the Farmers Arms, Rudheath, Northwich.

1932 ~ C.Garside (Derbyshire), beat S.Hulse (Cheshire); 21 - 14,

at Victoria Park, Stafford.

1931 ~ J.Fort (Yorkshire), beat L.Pickles (Yorkshire); 21 - 16,

at Rastrick Bowling Club, Brighouse.

1930 ~ G.A.Fielding (Yorkshire), beat S.Moss (Staffordshire); 21 - 11,

at the New Inns Hotel, Handsworth, Birmingham.

1929 ~ J.Gough (Staffordshire), beat A.Bintcliffe (Yorkshire); 21 - 20,

at London Midland & Scottish Sports Club, Stoke-on-Trent.

1928 ~ Joe Gleave (Lancashire), beat W.T.Wilcock (Lancashire); 21 - 15,

at Rolls-Royce Bowling Club, Derby.

1927 ~ P.Ainscough (Cheshire), beat E.Percival (Cheshire); 21 - 7,

at Lindley Working Mens Club, Huddersfield.

1926 ~ A.Booth (Yorkshire), beat W.J.Wilcock (Lancashire); 21 - 16,

at Severnside Bowling Club, Shrewsbury.

1925 ~ F.Bentley (Staffordshire), beat J.Walker (Lancashire); 21 - 13,

at the New Inns Hotel, Handsworth, Birmingham.

1924 ~ E.Blackledge (Lancashire), beat J.A.Appleyard (Yorkshire); 21 - 13,

at the Bulls Head Hotel, Nantwich.

1923 ~ Joe Gleave (Lancashire), beat E.Blackledge (Lancashire); 21 - 6,

at the Bowling Green Hotel, Warrington.

1922 ~ John Gleave (Lancashire), beat S.Davies (Staffordshire); 21 - 20,

at Fairfield Bowling Club, Buxton.

1921 ~ F.Dickinson (Yorkshire), beat J.Bradburn (Staffordshire); 21 - 11,

at the Molineux Hotel, Wolverhampton.

1920 ~ W.Twist (Lancashire), beat T.Fort (Yorkshire); 21 - 19,

at Thrum Hall, Halifax.

1919 ~ J.Charnock (Lancashire), beat J.Bratt (Cheshire); 21 - 18,

at the Bowling Green Hotel, Warrington.

1918 ~ T.B.Burgess (Cheshire), beat P.Berry (Lancashire); 21 - 16,

at Prince's Hotel, Chinley.

1917 ~ J.Gough (Staffordshire), beat H.Parkin (Yorkshire); 21 - 14,

at Severnside Bowling Club, Shrewsbury.

1916 ~ S.Sackville (Lancashire), beat J.Garthwaite (Yorkshire); 21 - 14,

at the George Hotel, Prestwich.

1915 ~ J.Charnock (Lancashire), beat A.Robinson (Staffordshire); 21 - 19,

at the Bulls Head Hotel, Nantwich.

1914 ~ A.Robinson (Staffordshire), beat P.Kilner (Yorkshire); 21 - 17,

at the Molineux Hotel, Wolverhampton.

1913 ~ J.Chesters (Cheshire), beat L.Hart (Lancashire); 21 - 19,

at the Griffin Hotel, Bowden.

1912 ~ T.Dale (Cheshire), beat I.Rosa (Staffordshire); 21 - 12,

at the Black Bull, Mirfield.

1911 ~ J.Stead (Yorkshire), beat G.Ashcroft (Lancashire); 21 - 18,

at the Talbot Hotel, Blackpool.

1910 ~ E.Peers (Staffordshire), beat J.Valentine (Lancashire); 21 - 11,

at Fleetwood Subscription Bowling Club, Fleetwood.

Copyright © 2017 British Crown Green Bowling Association. All rights reserved