British Crown Green Bowling Association

.

COMPETITIONS CALENDAR

.

COMPETITIONS CALENDAR

Download

 x

MAY

Sun 01

BCGBA Senior County Championship – 2pm

Ladies Spring Waterloo (One Day) at Fleetwood BC – 10am

Mon 02

Mens Spring Waterloo (Final) at Fleetwood BC – 10am

Fri 06

Penwortham Sports Open Floodlit (Qualifying) at Penwortham Sports – 6.30pm

Sat 07 

BCG Ladies County Average Winners Classic (One Day) at Poynton Sports Club – 10am

Sun 08

BCGBA Junior County Championship – 2pm

Sun 08

BCGBA Junior Six-a-Side Championship – 10am

Fri 13

Penwortham Sports Open Floodlit (Qualifying) at Penwortham Sports – 6.30pm

Sat 14

Peter Wright Memorial Charity Doubles (One Day) at Sabden BC – 9am

Sun 15

BCG Ladies Senior County Championship – 2pm

Ambleside Open Doubles (One Day) at Ambleside BC – 10am

Penwortham Sports Open Floodlit (Final) at Penwortham Sports – 1pm

Sun 29

Over 50’s Waterloo (One Day) at Fleetwood BC – 10am

David Lamb Memorial (One Day) at Hanging Heaton BC – 10.30am

COMPETITIONS CALENDAR

Download

 x

JUNE

Thu 02   

Tixall Classic (One Day) at Tixall BC – 10am

Sun 05   

BCGBA Senior County Championship – 2pm

Richmond Open Classic (Qualifying) at Richmond BC – 1pm

Sat 11    

Waterloo Ladies Pairs (One Day) at Fleetwood BC – 10am

Waterloo Mens Pairs (One Day) at Fleetwood BC – 10am

Richmond Open Classic (Qualifying) at Richmond BC – 6pm

Sandall Classic (Qualifying) at Sandall BC – 6pm

Marsh United Open (Qualifying) at Marsh United BC – 6.30pm

Sun 12   

BCGBA Junior County Championship – 2pm

Sandal Classic (Qualifying) at Sandal BC – 6pm

Tue 14   

BCG Ladies Veterans County Championship (One Day) at Cleckheaton Moorend / Cleckheaton Sports / Spen Victoria – 9.30am

Fri 17    

Brighouse Classic (Qualifying) at Brighouse Sports Club – 6.30pm

Sat 18    

Hadfield BC ITEC Open (Qualifying) at Hadfield BC – 5.30pm

Richmond Open Classic (Qualifying) at Richmond BC – 6pm

Sandal Classic (Qualifying) at Sandal BC – 6pm

Marsh United Open (Qualifying) at Marsh United BC – 6.30pm

Sun 19   

BCG Ladies Senior County Championship – 2pm

Hadfield BC ITEC Open (Qualifying) at Hadfield BC – 11.30am

Sandal Classic (Qualifying) at Sandal BC – 6pm

Fri 24    

Ladies Isle of Man June Bowling Festival (Final) at Nobles Park – 10am

Mens Isle of Man June Bowling Festival (Final) at Nobles Park – 10am

Ladies Isle of Man June Tourism Bowling Festival (Final) at Nobles Park – 10am

Mens Isle of Man June Tourism Bowling Festival (Final) at Nobles Park – 10am

Ambleside Over 60’s Doubles (One Day) at Ambleside BC

Brighouse Classic (Qualifying) at Brighouse Sports Club – 6.30pm

Sat 25    

BCG Ladies Junior County Team Championship (One Day) at Heaton Park BC – 10am

Hadfield BC ITEC Open (Qualifying) at Hadfield BC – 5.30pm

Sandal Classic (Qualifying) at Sandal BC – 6pm

Marsh United Open (Qualifying) at Marsh United BC – 6.30pm

Sun 26   

Hadfield BC ITEC Open (Qualifying) at Hadfield BC – 11.30am

Richmond Open Classic (Qualifying) at Richmond BC – 1pm

Sandal Classic (Qualifying) at Sandal BC – 6pm

COMPETITIONS CALENDAR

Download

 x

JULY

Fri 01

Lindley BC 2500 (Qualifying) at Lindley BC – 6.30pm

Brighouse Classic (Qualifying) at Brighouse Sports Club – 6.30pm

Sat 02    

Cleckheaton Sports Bowling Club Classic (One Day) at Cleckheaton Sports BC – 10am

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Sandal Classic (Qualifying) at Sandal BC – 6pm

Marsh United Open (Qualifying) at Marsh United BC – 6.30pm

Open Singles (Qualifying) at Hanging Heaton BC – 6.30pm

Sun 03   

BCGBA Senior County Championship – 2pm

Richmond Open Classic (Qualifying) at Richmond BC – 1pm

Open Singles (Qualifying) at Hanging Heaton BC – 1pm

Wharton Cons Open (Qualifying) at Wharton Conservative Club – 6pm

Sandal Classic (Qualifying) at Sandal BC – 6pm

Fri 08

Lindley BC 2500 (Qualifying) at Lindley BC – 6.30pm

Pudsey Classic (Qualifying) at Pudsey BC – 6.30pm

Sat 09    

BCG Ladies Senior Individual Merit (Final) at Brighouse Sports Club – 10am

Penwortham July Mixed Doubles (One Day) at Penwortham Sports – 10am

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Marsh United Open (Qualifying) at Marsh United BC – 6.30pm

Open Singles (Qualifying) at Hanging Heaton BC – 6.30pm

Alexandra Classic 31up (Qualifying) at Alexandra BC – 6.30pm

Hillcrest Classic (Final) at Hillcrest BC

Sun 10   

BCGBA Junior County Championship – 2pm

BCGBA Junior Six-a-Side Championship – 10am

Penwortham July Mixed Doubles (One Day) at Penwortham BC – 10am

Anthony O’Neill Memorial Invitation (One Day) at Tixall BC – 10am

Sandal Classic (Final) at Sandal BC – 1pm

Open Singles (Qualifying) at Hanging Heaton BC – 1pm

Wharton Cons Open (Qualifying) at Wharton Conservative Club – 6pm

Alexandra Classic 31up (Qualifying) at Alexandra BC – 6.30pm

Wed 13

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Thu 14   

BCGBA Veterans County Championship (Qualifying) – 10am

Fri 15

Lindley BC 2500 (Qualifying) at Lindley BC – 6.30pm

Brighouse Classic (Qualifying) at Brighouse Sports Club – 6.30pm

Sat 16    

Hadfield BC ITEC Open (Final) at Hadfield BC – 4pm

Richmond Open Classic (Qualifying) at Richmond BC – 6pm

Marsh United Open (Qualifying) at Marsh United BC – 6.30pm

Pudsey Classic (Qualifying) at Pudsey BC – 6.30pm

Open Singles (Qualifying) at Hanging Heaton BC – 6.30pm

Alexandra Classic 31up (Qualifying) at Alexandra BC – 6.30pm

Sun 17   

BCG Ladies Senior County Championship – 2pm

Ambleside Open Singles (One Day) at Ambleside BC – 10am

Open Singles (Qualifying) at Hanging Heaton BC – 1pm

Wharton Cons Open (Qualifying) at Wharton Conservative Club – 6pm

Alexandra Classic 31up (Qualifying) at Alexandra BC – 6.30pm

Wed 20  

BCGBA Jack & Jean Isherwood Veterans Championship (Final) at Prees Cricket & Recreation Club – 10am

Fri 22

Pudsey Classic (Qualifying) at Pudsey BC – 2pm / 6.30pm

Lindley BC 2500 (Qualifying) at Lindley BC – 6.30pm

Brighouse Classic (Qualifying) at Brighouse Sports Club – 6.30pm

Sat 23    

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Richmond Open Classic (Qualifying) at Richmond BC – 6pm

Marsh United Open (Qualifying) at Marsh United BC – 6.30pm

Open Singles (Qualifying) at Hanging Heaton BC – 6.30pm

Castle Private Classic (Final) at Castle Private BC

Sun 24   

Richmond Open Classic (Qualifying) at Richmond BC – 1pm

Pudsey Classic (Qualifying) at Pudsey BC – 1pm

Open Singles (Qualifying) at Hanging Heaton BC – 1pm

Alexandra Classic 31up (Final) at Alexandra BC – 5pm

Wharton Cons Open (Qualifying) at Wharton Conservative Club – 6pm

Mon 25

Longton Lawrence Rooney Open Doubles (Qualifying) at New Longton BC – 6.30pm

Wed 27

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Fri 29    

Brighouse Classic (Qualifying) at Brighouse Sports Club – 6.30pm

Longton Lawrence Rooney Open Doubles (Qualifying) at New Longton BC – 6.30pm

Lindley Bowling Club 2500 (Final) at Lindley BC – 7pm

Sat 30    

BCGBA Senior Individual Merit Final at Hawcoat Park BC – 10am

Spen Masters (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 6pm

Sun 31   

Richmond Open Classic (Final) at Richmond BC – 12pm

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Longton Lawrence Rooney Open Doubles (Final) at New Longton BC – 1pm

Open Singles (Final) at Hanging Heaton BC – 1pm

Spen Masters (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 5.30pm

Wharton Cons Open (Qualifying) at Wharton Conservative Club – 6pm

COMPETITIONS CALENDAR

Download

 x

AUGUST

Wed 03

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Thu 04   

BCGBA Veterans County Championship (Final) – 10am

Fri 05    

Pudsey Classic (Qualifying) at Pudsey BC – 2pm / 6.30pm

Brighouse Classic (Qualifying) at Brighouse Sports Club – 6.30pm

Sat 06    

Marjorie Atkinson Charity Doubles (One Day) at Sabden BC – 9am

Invitation 32 (One Day) at Skirton Liberal Club – 10am

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Spen Masters (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 6pm

Marsh United Open (Qualifying) at Marsh United BC – 6.30pm

Sun 07   

BCGBA Senior County Championship (Semi-Finals) – 2pm

BCGBA Senior Supplementary County Championship – 10am

Spen Masters (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 5.30pm

Wharton Cons Open (Qualifying) at Wharton Conservative Club – 6pm

Mon 08

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Tue 09

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Wed 10

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Thu 11

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Fri 12

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Brighouse Classic (Qualifying) at Brighouse Sports Club – 6.30pm

Penwortham Veterans Doubles (One Day) at Penwortham Sports – 10am

Sat 13    

BCG Ladies Dorothy Piearce Memorial Pairs (Final) at Fox Lane – 10am

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Spen Masters (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 6pm

Marsh United Open (Final) at Marsh United BC – 6.30pm

Sun 14   

18-25 Open Championship (Final) at Heaton Park BC – 10am

Spen Masters (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 5.30pm

Wharton Cons Open (Qualifying) at Wharton Conservative Club – 6pm

Wed 17

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Sat 20    

BCGBA Junior Individual Merit at Royton Cricket, Bowling & Tennis Club – 10am

Autumn Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Brighouse Classic (Final) at Brighouse Sports Club – 4.30pm

Sun 21   

BCG Ladies Senior County Championship (Semi-Finals) – 2pm

Wharton Cons Open (Qualifying) at Wharton Conservative Club – 6pm

Pudsey Classic (Final) at Pudsey BC – 1pm

Rastrick Classic (Final) at Rastrick BC

Sat 27

Spen Masters (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 6pm

Sun 28

Junior Waterloo (One Day) at Fleetwood BC – 10am

Wharton Cons Open (Final) at Wharton Conservative Club – 4pm

Spen Masters (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 5.3pm

COMPETITIONS CALENDAR

Download

 x

SEPTEMBER

Sat 03    

BCG Ladies Junior Individual Merit (Final) at Heswall RBL – 10am

Spen Masters (Final) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 5pm

Sun 04   

BCGBA Senior County Championship (Final) – 2pm

WH Watters Mixed Pairs (One Day) at Pensby BC – 10am

Tue 06   

Autumn Floodlit Singles (Qualifying) at Sabden BC – 6.30pm

Thu 08   

Autumn Floodlit Singles (Qualifying) at Sabden BC – 6.30pm

Fri 09

Ladies Isle of Man September Bowling Festival (Final) at Nobles Park – 10am

Mens Isle of Man September Bowling Festival (Final) at Nobles Park – 10am

Ladies Isle of Man September Tourism Bowling Festival (Final) at Nobles Park – 10am

Mens Isle of Man September Tourism Bowling Festival (Final) at Nobles Park – 10am

Sat 10

Kirkheaton Con 64 (Final) at Kirkheaton BC

Sun 11

Midland Masters (Final) at Penn Fields BC – 10am

Penwortham Ladies Open Singles (One Day) at Penwortham Sports – 10am

Tue 13   

Autumn Floodlit Singles (Qualifying) at Sabden BC – 6.30pm

Thu 15   

Autumn Floodlit Singles (Qualifying) at Sabden BC – 6.30pm

Sat 17

Autumn Waterloo (Last 64) at Fleetwood BC – 10am

Ladies Talbot Trophy (Final) at Leyton Institute BC – 10am

Sun 18   

BCG Ladies Senior County Championship (Final) – 2pm

Ladies Autumn Waterloo (One Day) at Fleetwood BC – 10am

Mon 19

Autumn Waterloo (Last 32) at Fleetwood BC – 10am

New Longton Open (Qualifying) at New Longton BC – 6.30pm

Tue 20

Autumn Waterloo (Last 16) at Fleetwood BC – 10am

Autumn Floodlit Singles (Qualifying) at Sabden BC – 6.30pm

New Longton Open (Qualifying) at New Longton BC – 6.30pm       

Wed 21

Autumn Waterloo (Last 8) at Fleetwood BC – 10am

New Longton Open (Qualifying) at New Longton BC – 6.30pm

Thu 22

Mens Talbot Trophy (Final) at Leyton Institute BC – 10am

Autumn Floodlit Singles (Qualifying) at Sabden BC – 6.30pm

Fri 23

Crown Green Masters (One Day) at Fleetwood BC – 10am

New Longton Open (Qualifying) at New Longton BC – 6.30pm

Sat 24    

BCGBA Champion of Champions (Final) at Heaton Park BC – 10am

Sun 25   

BCG Ladies Champion of Champions (Final) at Heaton Park BC – 10am

New Longton Open (Final) at New Longton BC – 1pm

Tue 27   

Autumn Floodlit Singles (Qualifying) at Sabden BC – 6.30pm

Thu 29   

Autumn Floodlit Singles (Qualifying) at Sabden BC – 6.30pm

COMPETITIONS CALENDAR

Download

 x

OCTOBER

Sat 01    

BCGBA Mel Evans MBE Centenary Mixed Pairs (Final) at Heaton Park BC – 10am

George Masters (Final) at George Warley – 10am

Sun 02

Penwortham Mixed Doubles (One Day) at Penwortham Sports10am 

Autumn Floodlit Singles (Final) at Sabden BC – 4.30pm

Sat 08    

Waterloo Open Pairs (One Day) at Fleetwood BC – 10am

Sun 09   

Waterloo Mixed Pairs (One Day) at Fleetwood BC – 10am

Mon 10

Penwortham Open Floodlit (Qualifying) at Penwortham Sports – 6.30pm

Tue 11

Penwortham Open Floodlit (Qualifying) at Penwortham Sports – 6.30pm

Wed 12

Penwortham Open Floodlit (Qualifying) at Penwortham Sports – 6.30pm

Thu 13

Penwortham Open Floodlit (Qualifying) at Penwortham Sports – 6.30pm

Sat 15

Penwortham Open Floodlit (Qualifying) at Penwortham Sports – 1pm

COMPETITIONS CALENDAR

Download

x

MARCH

Sat 12    

West Bromwich Open (Qualifying) at West Bromwich Supporters Club – 10.30 am / 2pm

Sun 13   

West Bromwich Open (Qualifying) at West Bromwich Supporters Club – 10.30 am / 2pm

Sat 19    

Meole Brace Open (Qualifying) at Meole Brace BC – 10.15am

West Bromwich Open (Qualifying) at West Bromwich Supporters Club – 10.30 am / 2pm

Jack Rees Mens Doubles (One Day) at Penwortham Sports

Sun 20   

BCGBA World Club Championship (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 11am

Meole Brace Open (Qualifying) at Meole Brace BC – 10.15am

West Bromwich Open (Qualifying) at West Bromwich Supporters Club – 10.30 am / 2pm

Sat 26    

Meole Brace Open (Qualifying) at Meole Brace BC – 10.15am

Sun 27   

BCGBA World Club Championship (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 11am

Meole Brace Open (Qualifying) at Meole Brace BC – 10.15am

COMPETITIONS CALENDAR

Download

 x

APRIL

Sun 03

BCGBA World Club Championship (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 11am

Meole Brace Open (Final) at Meole Brace BC – 10.15am

Sun 10   

BCGBA World Club Championship (Qualifying) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 11am

Three Man Team Competition (One Day) at Henhurst BC – 10.30am

West Bromwich Open (Final) at West Bromwich Supporters Club – 11am

Wed 13

Mens Spring Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Sat 16

Mens Spring Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Easter Ladies Doubles (One Day) at Penwortham Sports

Sun 17   

BCGBA World Club Championship (Final) at Spen Victoria Cricket, Bowling & Athletic Club – 11am

Wed 20

Mens Spring Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Fri 22

Penwortham Sports Open Floodlit (Qualifying) at Penwortham Sports

Sat 23

Mens Spring Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Mens Spring Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 6pm

Sun 24   

BCG Ladies Club Championship (One Day) at Bridgewater BC – 9.30am

Mens Spring Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Woodley Spring Classic (Final) at Woodley BC

Tue 26

Mens Spring Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Wed 27

Mens Spring Waterloo (Qualifying) at Fleetwood BC – 1pm

Fri 29

Penwortham Sports Open Floodlit (Qualifying) at Penwortham Sports