British Crown Green Bowling Association

.

BCGBA Senior Individual Merit

.

2022 BCGBA SENIOR INDIVIDUAL MERIT

Saturday 30th July – 10am – Hawcoat Park BC, Cumbria

County Merit Results

x

 County County Winner Other Qualifiers
(3)  Cheshire Tom Vickers  Ian Howell, Noel Burrows
(5)  Cumbria Ian France Dan Varcoe, Martin Barrow, Matthew Simpson, Steve Greenway
(5)  Derbyshire Richard Gill  Adam Hartley, Rikki Higgs, David May, Ian Brown
(5)  Greater Manchester Jack Hargreaves  
(2)  Isle of Man Sunday 03 July  
(2)  Lancashire Billy Speed  Chris Cooke
(2)  Merseyside Josh Bunting  George Curran
(2)  North Lancs & Fylde Paul Wilson  Eamon Hernan
(6)  North Midlands Stuart Nash  
(5)  Potteries & District Josh Towey  Kevin Boon, Joe Melvin, Mark Melvin, Gary Owen
(4)  Shropshire David Lloyd  
(3)  South Yorkshire Andrew Whitaker  Robert Wiltshire, Aaron Williams
(3)  Staffordshire Gareth Herbert  Aaron Taper, Tom Jones
(4)  Wales Ian M Jones  Robin Bennett, Kieron Roberts, Gareth P Hughes
(5)  Warwick & Worcester Lee Kington  
(8)  Yorkshire Jack Dyson Tony Bannister, Ashley Daykin, Richard Hargreaves, Mark Regan, Harry Seehra, Josh Thomas, David Walker, 
     
Figures in (0) denote the number of qualifiers on final day

History of the BCGBA Senior Individual Merit

Download

x

2021     Ross Dunkley (Warwick & Worcester)
2020     No Competition
2019     Ryan Prosser (Warwick & Worcester)
2018     Chris Mordue (Yorkshire)
2017     Darren Plenderleith (North Midlands)
2016     Matt Gilmore (Merseyside)
2015     Tom Vickers (Cheshire)
2014     Ashley Daykin (Yorkshire)
2013     Greg Smith (Warwick & Worcester)
2012     Gary Ellis (Greater Manchester)
2011     Mike Riley (Wales)
2010     Noel Burrows (Cheshire)
2009     Callum Wraight (Shropshire)
2008     Matt Bower (South Yorkshire)
2007     Andy Spragg (Derbyshire)
2006     Andy Spragg (Derbyshire)
2005     Darren Smith (Derbyshire)
2004     Graeme Wilson (Yorkshire)
2003     Gary Ellis (Greater Manchester)
2002     Tommy Johnstone (Lancashire)
2001     Matt Gilmore (Merseyside)
2000     Graeme Wilson (Yorkshire)
1999     Lee Heaton (Lancashire)
1998     Stuart Perry (North Midlands)
1997     Glynn Cookson (Cheshire)
1996     Stephen Hirst (Yorkshire)
1995     Gary Ainley (South Yorkshire)
1994     Steve Ellis (North Lancs & Fylde)
1993     John Taylor (Lancashire)
1992     Stan Frith (Cheshire)
1991     Paul Chamberlain (Derbyshire)
1990     Phil Owen (Potteries & District)
1989     Chris Squires (Yorkshire)
1988     Ron Stanford (Cheshire)
1987     A Dodd (Shropshire)
1986     Steve Smurthwaite (Merseyside)
1985     T Moss (Warwick & Worcester)
1984     Michael Leach (North Lancs & Fylde)
1983     Stan Frith (Cheshire)
1982     Ian Bottomley (Yorkshire)
1981     Ian Ross (South Yorkshire)
1980     J Hadfield (Lancashire)
1979     Jack Hunt (Wales)
1978     K Widdowson (Derbyshire)
1977     R Edkins (Warwick & Worcester)
1976     Noel Burrows (Lancashire)
1975     R Wilby (Yorkshire)
1974     F Whitehead (Yorkshire)
1973     W Line (Cheshire)
1972     Dennis Mercer (Cheshire)
1971     Tony Poole (Shropshire)
1970     A Dowley (Shropshire)
1969     A Johnson (Derbyshire)
1968     R Oakes (Cheshire)
1967     A Shore (Warwick & Worcester)
1966     R Meyrick (Shropshire)
1965     W Baldwin (North Midlands)
1964     R Green (Yorkshire)
1963     F Goulden (Lancashire)
1962     R Meyrick (Shropshire)
1961     R Meyrick (Shropshire)
1960     R Hodson (Staffordshire)
1959     E Ashton (North Wales)
1958     C Littlehales (Wales)
1957     N Hardman (Lancashire)
1956     E Fish (Shropshire)
1955     H Burgess (Cheshire)
1954     N Norris (Cheshire)
1953     W Slater (Staffordshire)
1952     A Shore (Warwick & Worcester)
1951     J Pilling (Lancashire)
1950     J Barnsley (Warwick & Worcester)
1949     A Bebbington (Cheshire)
1948     R Meyrick (Shropshire)
1947     H King (Lancashire)
1946     B Longbottom (Yorkshire)
1945     No Competition
1944     No Competition
1943     No Competition
1942     No Competition
1941     No Competition
1940     No Competition
1939     W Garside (Cheshire)
1938     J Davies (Cheshire)
1937     W Garrard (Cheshire)
1936     G Howells (Staffordshire)
1935     J Pickering (Shropshire)
1934     Joe Gleave (Lancashire)
1933     J Eyes (Cheshire)
1932     C Garside (Derbyshire)
1931     J Fort (Yorkshire)
1930     G Fielding (Yorkshire)
1929     J Gough (Staffordshire)
1928     Joe Gleave (Lancashire
1927     P Ainscough (Cheshire)
1926     A Booth (Yorkshire)
1925     F Bentley (Staffordshire)
1924     E Blackledge (Lancashire)
1923     Joe Gleave (Lancashire)
1922     John Gleave (Lancashire)
1921     F Dickinson (Yorkshire)
1920     W Twist (Lancashire)
1919     J Charnock (Lancashire)
1918     T Burgess (Cheshire)
1917     J Gough (Staffordshire)
1916     S Sackville (Lancashire)
1915     J Charnock (Lancashire)
1914     A Robinson (Staffordshire)
1913     J Chesters (Cheshire)
1912     T Dale (Cheshire)
1911     J Stead (Yorkshire)
1910     E Peers (Staffordshire)

Scroll down for previous years results

 

2019 – Ryan Prosser (Warwick & Worcester)

SENIOR AND JUNIOR INDIVIDUAL MERIT RULES

Download

x

1       The number of competitors from each County shall be decided annually by the Management Committee.  Competitors in the Senior Individual Merit Competition shall be male only. Competitors in the Junior Individual Merit Competition shall be male or female.  The contestants shall be determined by their success in their respective County Merit Competitions, strictly in order of merit and the Junior Merit shall be confined to competitors who shall not have reached the age of 18 years on the 1st January of the year of the Competition.  Qualifying rounds for the Senior Individual Merit must be played by a date agreed by the Management Committee.  When a County Association submits the names of their competitors to the Association National Administrator they must also submit the names, in order of merit of two substitute competitors and these substitutes can be utilised to replace any of the originally named competitors who are unable to take part.  No other substitutes to be used.  Non appearance on finals day or misuse of substitutes may lead to disciplinary action.

2       At no stage of this competition will any player be allowed to play on a green of which he is a playing member.  County Associations must play their Merit Competitions on a green or greens other than the one on which the British Crown Green Association’s Merit Competition is to be played.

3       Each County Association shall pay £20.00 in respect of each of their players qualifying in the Senior Merit and  £10.00  in  respect of each player qualifying in the Junior Merit.

4       No players will be allowed practice on the selected green after they have qualified in their own County Merit.

5       All competitors must have played in the current season’s County Merit Competition, substitutes to be taken in rotation.

6       Players can only compete for one County in the Individual Merit Competition.  Any player in membership with Clubs in more than one County, shall be allowed to enter in one County only.  A player having been selected to play for one County Association in the County Championship cannot play in another County’s Merit Competition that season or vice versa.   Any violation of this rule will entail disqualification.

7       All games in the competition shall be under the supervision of competent officials nominated by the Management Committee.

 8      County Associations shall play their merit qualifying and final rounds only on a green(s) situated within the confines of their County boundaries as recommended by the BCGBA.

9       Each County Association shall be given the opportunity to host the Senior and Junior Merits.  The Presidential Rota will apply with the Senior Merit being held in the County of the President and the Junior Merit being held in the County of the Deputy President.   Any County not willing to accept either event can decline without question.  In such cases the Management Committee to decide which County will stage the event with the proviso that the Counties in the preceding four and succeeding four of the rota will only be considered if all the others decline.  In all cases the venue nominated by the respective County must be approved by the Management Committee.

10     Referees appointed for the BCGBA Individual Merit final days shall be allowed match expenses, and BCGBA shall be responsible for payment.

11     All games shall be 21up, off scratch.

12     The Dress Code for the Competition will be the BCGBA Dress Code plus the following – Players must wear the appropriate shirt (red or blue) provided by BCGBA for the competition.  If the player deems it necessary to wear protective clothing over the shirt, they must wear the  provided coloured ‘tabard/bib’ on top of that protective clothing.